E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auskräischen ausweinen, ru Ende weinen (D)arrêer de pleurer, se soulager par des pleurs (F)
Stammformen auskräischenkräischt ausausgekrasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräischen aus
dukräischs aus
hien/si,hatt/etkräischt aus
mirkräischen aus
dirkräischt aus
sikräischen aus
Passé composé
echhunnausgekrasch
duhuesausgekrasch
hien/si,hatt/ethuetausgekrasch
mirhunnausgekrasch
dirhuttausgekrasch
sihunnausgekrasch
Plus-que-parfait
echhatausgekrasch
duhasausgekrasch
hien/si,hatt/ethatausgekrasch
mirhatenausgekrasch
dirhatausgekrasch
sihatenausgekrasch
Futur I
echwäert auskräischen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekrasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskräischen
dugéifsauskräischen
hien/si,hatt/etgéifauskräischen
mirgéifenauskräischen
dirgéiftauskräischen
sigéifenauskräischen
Conditionnel Passé composé
echhättausgekrasch
duhässausgekrasch
hien/si,hatt/ethättausgekrasch
mirhättenausgekrasch
dirhättausgekrasch
sihättenausgekrasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch aus!
Plurielkräischt aus!
ausgekrasch
auskräischen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
doutkräischenewechkräischenkräischennokräischen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles