E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auskräisch-en ausweinen, ru Ende weinen (D)arrêer de pleurer, se soulager par des pleurs (F)
Stammformen auskräisch-enkräisch-t ausausge-krasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräisch-en aus
dukräisch-s aus
hien/si,hatt/etkräisch-t aus
mirkräisch-en aus
dirkräisch-t aus
sikräisch-en aus
Passé composé
echhunnausge-krasch
duhuesausge-krasch
hien/si,hatt/ethuetausge-krasch
mirhunnausge-krasch
dirhuttausge-krasch
sihunnausge-krasch
Plus-que-parfait
echhatausge-krasch
duhasausge-krasch
hien/si,hatt/ethatausge-krasch
mirhatenausge-krasch
dirhatausge-krasch
sihatenausge-krasch
Futur I
echwäert auskräisch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-krasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskräisch-en
dugéifsauskräisch-en
hien/si,hatt/etgéifauskräisch-en
mirgéifenauskräisch-en
dirgéiftauskräisch-en
sigéifenauskräisch-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-krasch
duhässausge-krasch
hien/si,hatt/ethättausge-krasch
mirhättenausge-krasch
dirhättausge-krasch
sihättenausge-krasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch aus!
Plurielkräisch-t aus!
ausge-krasch
auskräisch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
doutkräisch-enewechkräisch-enkräisch-ennokräisch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles