E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doutkräischen totweinen (D)pleurer (longtemps et abondamment) (F)
Stammformen doutkräischenkräischt doutdoutgekrasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dout-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräischen dout
dukräischs dout
hien/si,hatt/etkräischt dout
mirkräischen dout
dirkräischt dout
sikräischen dout
Passé composé
echhunndoutgekrasch
duhuesdoutgekrasch
hien/si,hatt/ethuetdoutgekrasch
mirhunndoutgekrasch
dirhuttdoutgekrasch
sihunndoutgekrasch
Plus-que-parfait
echhatdoutgekrasch
duhasdoutgekrasch
hien/si,hatt/ethatdoutgekrasch
mirhatendoutgekrasch
dirhatdoutgekrasch
sihatendoutgekrasch
Futur I
echwäert doutkräischen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doutgekrasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoutkräischen
dugéifsdoutkräischen
hien/si,hatt/etgéifdoutkräischen
mirgéifendoutkräischen
dirgéiftdoutkräischen
sigéifendoutkräischen
Conditionnel Passé composé
echhättdoutgekrasch
duhässdoutgekrasch
hien/si,hatt/ethättdoutgekrasch
mirhättendoutgekrasch
dirhättdoutgekrasch
sihättendoutgekrasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch dout!
Plurielkräischt dout!
doutgekrasch
doutkräischen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräischenewechkräischenkräischennokräischen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles