E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doutkräisch-en totweinen (D)pleurer (longtemps et abondamment) (F)
Stammformen doutkräisch-enkräisch-t doutdoutge-krasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dout-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräisch-en dout
dukräisch-s dout
hien/si,hatt/etkräisch-t dout
mirkräisch-en dout
dirkräisch-t dout
sikräisch-en dout
Passé composé
echhunndoutge-krasch
duhuesdoutge-krasch
hien/si,hatt/ethuetdoutge-krasch
mirhunndoutge-krasch
dirhuttdoutge-krasch
sihunndoutge-krasch
Plus-que-parfait
echhatdoutge-krasch
duhasdoutge-krasch
hien/si,hatt/ethatdoutge-krasch
mirhatendoutge-krasch
dirhatdoutge-krasch
sihatendoutge-krasch
Futur I
echwäert doutkräisch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doutge-krasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoutkräisch-en
dugéifsdoutkräisch-en
hien/si,hatt/etgéifdoutkräisch-en
mirgéifendoutkräisch-en
dirgéiftdoutkräisch-en
sigéifendoutkräisch-en
Conditionnel Passé composé
echhättdoutge-krasch
duhässdoutge-krasch
hien/si,hatt/ethättdoutge-krasch
mirhättendoutge-krasch
dirhättdoutge-krasch
sihättendoutge-krasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch dout!
Plurielkräisch-t dout!
doutge-krasch
doutkräisch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräisch-enewechkräisch-enkräisch-ennokräisch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles