E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechkräischen wegweinen, wegheulen (D)
Stammformen ewechkräischenkräischt ewechewechgekrasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräischen ewech
dukräischs ewech
hien/si,hatt/etkräischt ewech
mirkräischen ewech
dirkräischt ewech
sikräischen ewech
Passé composé
echhunnewechgekrasch
duhuesewechgekrasch
hien/si,hatt/ethuetewechgekrasch
mirhunnewechgekrasch
dirhuttewechgekrasch
sihunnewechgekrasch
Plus-que-parfait
echhatewechgekrasch
duhasewechgekrasch
hien/si,hatt/ethatewechgekrasch
mirhatenewechgekrasch
dirhatewechgekrasch
sihatenewechgekrasch
Futur I
echwäert ewechkräischen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgekrasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechkräischen
dugéifsewechkräischen
hien/si,hatt/etgéifewechkräischen
mirgéifenewechkräischen
dirgéiftewechkräischen
sigéifenewechkräischen
Conditionnel Passé composé
echhättewechgekrasch
duhässewechgekrasch
hien/si,hatt/ethättewechgekrasch
mirhättenewechgekrasch
dirhättewechgekrasch
sihättenewechgekrasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch ewech!
Plurielkräischt ewech!
ewechgekrasch
ewechkräischen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräischendoutkräischenkräischennokräischen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles