E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nokräischen nachweinen (D)pleurer, déplorer la perte (F)
Stammformen nokräischenkräischt nonogekrasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräischen no
dukräischs no
hien/si,hatt/etkräischt no
mirkräischen no
dirkräischt no
sikräischen no
Passé composé
echhunnnogekrasch
duhuesnogekrasch
hien/si,hatt/ethuetnogekrasch
mirhunnnogekrasch
dirhuttnogekrasch
sihunnnogekrasch
Plus-que-parfait
echhatnogekrasch
duhasnogekrasch
hien/si,hatt/ethatnogekrasch
mirhatennogekrasch
dirhatnogekrasch
sihatennogekrasch
Futur I
echwäert nokräischen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogekrasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnokräischen
dugéifsnokräischen
hien/si,hatt/etgéifnokräischen
mirgéifennokräischen
dirgéiftnokräischen
sigéifennokräischen
Conditionnel Passé composé
echhättnogekrasch
duhässnogekrasch
hien/si,hatt/ethättnogekrasch
mirhättennogekrasch
dirhättnogekrasch
sihättennogekrasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch no!
Plurielkräischt no!
nogekrasch
nokräischen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräischendoutkräischenewechkräischenkräischen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles