E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nokräisch-en nachweinen (D)pleurer, déplorer la perte (F)
Stammformen nokräisch-enkräisch-t nonoge-krasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräisch-en no
dukräisch-s no
hien/si,hatt/etkräisch-t no
mirkräisch-en no
dirkräisch-t no
sikräisch-en no
Passé composé
echhunnnoge-krasch
duhuesnoge-krasch
hien/si,hatt/ethuetnoge-krasch
mirhunnnoge-krasch
dirhuttnoge-krasch
sihunnnoge-krasch
Plus-que-parfait
echhatnoge-krasch
duhasnoge-krasch
hien/si,hatt/ethatnoge-krasch
mirhatennoge-krasch
dirhatnoge-krasch
sihatennoge-krasch
Futur I
echwäert nokräisch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-krasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnokräisch-en
dugéifsnokräisch-en
hien/si,hatt/etgéifnokräisch-en
mirgéifennokräisch-en
dirgéiftnokräisch-en
sigéifennokräisch-en
Conditionnel Passé composé
echhättnoge-krasch
duhässnoge-krasch
hien/si,hatt/ethättnoge-krasch
mirhättennoge-krasch
dirhättnoge-krasch
sihättennoge-krasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch no!
Plurielkräisch-t no!
noge-krasch
nokräisch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräisch-endoutkräisch-enewechkräisch-enkräisch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles