E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kräischen weinen (D)pleurer (F)weep, cry (E)chorar (P)
Stammformen kräischenkräischtgekrasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräischen
dukräischs
hien/si,hatt/etkräischt
mirkräischen
dirkräischt
sikräischen
Passé composé
echhugekrasch
duhuesgekrasch
hien/si,hatt/ethuetgekrasch
mirhugekrasch
dirhuttgekrasch
sihugekrasch
Plus-que-parfait
echhatgekrasch
duhasgekrasch
hien/si,hatt/ethatgekrasch
mirhategekrasch
dirhatgekrasch
sihategekrasch
Futur I
echwäert kräischen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkräischen
dugéifskräischen
hien/si,hatt/etgéifkräischen
mirgéifekräischen
dirgéiftkräischen
sigéifekräischen
Conditionnel Passé composé
echhättgekrasch
duhässgekrasch
hien/si,hatt/ethättgekrasch
mirhättegekrasch
dirhättgekrasch
sihättegekrasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch!
Plurielkräischt!
gekrasch
kräischen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräischendoutkräischenewechkräischennokräischen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles