E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kräisch-en weinen (D)pleurer (F)weep, cry (E)chorar (P)
Stammformen kräisch-enkräisch-tge-krasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräisch-en
dukräisch-s
hien/si,hatt/etkräisch-t
mirkräisch-en
dirkräisch-t
sikräisch-en
Passé composé
echhuge-krasch
duhuesge-krasch
hien/si,hatt/ethuetge-krasch
mirhuge-krasch
dirhuttge-krasch
sihuge-krasch
Plus-que-parfait
echhatge-krasch
duhasge-krasch
hien/si,hatt/ethatge-krasch
mirhatege-krasch
dirhatge-krasch
sihatege-krasch
Futur I
echwäert kräisch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-krasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkräisch-en
dugéifskräisch-en
hien/si,hatt/etgéifkräisch-en
mirgéifekräisch-en
dirgéiftkräisch-en
sigéifekräisch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-krasch
duhässge-krasch
hien/si,hatt/ethättge-krasch
mirhättege-krasch
dirhättge-krasch
sihättege-krasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch!
Plurielkräisch-t!
ge-krasch
kräisch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräisch-endoutkräisch-enewechkräisch-ennokräisch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles