E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ukräiz-en ankreuzen (D)marquer d'une croix (F)
Stammformen ukräiz-enkräiz-t unuge-kräiz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräiz-en un
dukräiz un
hien/si,hatt/etkräiz-t un
mirkräiz-en un
dirkräiz-t un
sikräiz-en un
Passé composé
echhunnuge-kräiz-t
duhuesuge-kräiz-t
hien/si,hatt/ethuetuge-kräiz-t
mirhunnuge-kräiz-t
dirhuttuge-kräiz-t
sihunnuge-kräiz-t
Plus-que-parfait
echhatuge-kräiz-t
duhasuge-kräiz-t
hien/si,hatt/ethatuge-kräiz-t
mirhatenuge-kräiz-t
dirhatuge-kräiz-t
sihatenuge-kräiz-t
Futur I
echwäert ukräiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-kräiz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukräiz-en
dugéifsukräiz-en
hien/si,hatt/etgéifukräiz-en
mirgéifenukräiz-en
dirgéiftukräiz-en
sigéifenukräiz-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-kräiz-t
duhässuge-kräiz-t
hien/si,hatt/ethättuge-kräiz-t
mirhättenuge-kräiz-t
dirhättuge-kräiz-t
sihättenuge-kräiz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräiz un!
Plurielkräiz-t un!
uge-kräiz-t
ukräiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kräiz-enopkräiz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles