E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kräiz-en kreuzen (D)croiser (F)
Stammformen kräiz-enkräiz-tge-kräiz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräiz-en
dukräiz
hien/si,hatt/etkräiz-t
mirkräiz-en
dirkräiz-t
sikräiz-en
Passé composé
echhuge-kräiz-t
duhuesge-kräiz-t
hien/si,hatt/ethuetge-kräiz-t
mirhuge-kräiz-t
dirhuttge-kräiz-t
sihuge-kräiz-t
Plus-que-parfait
echhatge-kräiz-t
duhasge-kräiz-t
hien/si,hatt/ethatge-kräiz-t
mirhatege-kräiz-t
dirhatge-kräiz-t
sihatege-kräiz-t
Futur I
echwäert kräiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kräiz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkräiz-en
dugéifskräiz-en
hien/si,hatt/etgéifkräiz-en
mirgéifekräiz-en
dirgéiftkräiz-en
sigéifekräiz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kräiz-t
duhässge-kräiz-t
hien/si,hatt/ethättge-kräiz-t
mirhättege-kräiz-t
dirhättge-kräiz-t
sihättege-kräiz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräiz!
Plurielkräiz-t!
ge-kräiz-t
kräiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opkräiz-enukräiz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles