E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kräizëgen kreuzigen (D)crucifier (F)
Stammformen kräizëgenkräizegtgekräizegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräizegen
dukräizegs
hien/si,hatt/etkräizegt
mirkräizegen
dirkräizegt
sikräizegen
Passé composé
echhugekräizegt
duhuesgekräizegt
hien/si,hatt/ethuetgekräizegt
mirhugekräizegt
dirhuttgekräizegt
sihugekräizegt
Plus-que-parfait
echhatgekräizegt
duhasgekräizegt
hien/si,hatt/ethatgekräizegt
mirhategekräizegt
dirhatgekräizegt
sihategekräizegt
Futur I
echwäert kräizëgen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekräizegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkräizëgen
dugéifskräizëgen
hien/si,hatt/etgéifkräizëgen
mirgéifekräizëgen
dirgéiftkräizëgen
sigéifekräizëgen
Conditionnel Passé composé
echhättgekräizegt
duhässgekräizegt
hien/si,hatt/ethättgekräizegt
mirhättegekräizegt
dirhättgekräizegt
sihättegekräizegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräizeg!
Plurielkräizegt!
gekräizegt
kräizëgen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles