E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kräizëg-en kreuzigen (D)crucifier (F)
Stammformen kräizëg-enkräizeg-tge-kräizeg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräizeg-en
dukräizeg-s
hien/si,hatt/etkräizeg-t
mirkräizeg-en
dirkräizeg-t
sikräizeg-en
Passé composé
echhuge-kräizeg-t
duhuesge-kräizeg-t
hien/si,hatt/ethuetge-kräizeg-t
mirhuge-kräizeg-t
dirhuttge-kräizeg-t
sihuge-kräizeg-t
Plus-que-parfait
echhatge-kräizeg-t
duhasge-kräizeg-t
hien/si,hatt/ethatge-kräizeg-t
mirhatege-kräizeg-t
dirhatge-kräizeg-t
sihatege-kräizeg-t
Futur I
echwäert kräizëg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kräizeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkräizëg-en
dugéifskräizëg-en
hien/si,hatt/etgéifkräizëg-en
mirgéifekräizëg-en
dirgéiftkräizëg-en
sigéifekräizëg-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kräizeg-t
duhässge-kräizeg-t
hien/si,hatt/ethättge-kräizeg-t
mirhättege-kräizeg-t
dirhättge-kräizeg-t
sihättege-kräizeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräizeg!
Plurielkräizeg-t!
ge-kräizeg-t
kräizëg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles