E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krallen krallen (D)agriffer, agripper (F)
Stammformen krallenkralltgekrallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrallen
dukralls
hien/si,hatt/etkrallt
mirkrallen
dirkrallt
sikrallen
Pass compos
echhugekrallt
duhuesgekrallt
hien/si,hatt/ethuetgekrallt
mirhugekrallt
dirhuttgekrallt
sihugekrallt
Plus-que-parfait
echhatgekrallt
duhasgekrallt
hien/si,hatt/ethatgekrallt
mirhategekrallt
dirhatgekrallt
sihategekrallt
Futur I
echwäert krallen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrallen
dugéifskrallen
hien/si,hatt/etgéifkrallen
mirgéifekrallen
dirgéiftkrallen
sigéifekrallen
Conditionnel Pass compos
echhttgekrallt
duhssgekrallt
hien/si,hatt/ethttgekrallt
mirhättegekrallt
dirhttgekrallt
sihättegekrallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrall!
Plurielkrallt!
gekrallt
krallen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles