E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krall-en krallen (D)agriffer, agripper (F)
Stammformen krall-enkrall-tge-krall-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrall-en
dukrall-s
hien/si,hatt/etkrall-t
mirkrall-en
dirkrall-t
sikrall-en
Pass compos
echhuge-krall-t
duhuesge-krall-t
hien/si,hatt/ethuetge-krall-t
mirhuge-krall-t
dirhuttge-krall-t
sihuge-krall-t
Plus-que-parfait
echhatge-krall-t
duhasge-krall-t
hien/si,hatt/ethatge-krall-t
mirhatege-krall-t
dirhatge-krall-t
sihatege-krall-t
Futur I
echwäert krall-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-krall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrall-en
dugéifskrall-en
hien/si,hatt/etgéifkrall-en
mirgéifekrall-en
dirgéiftkrall-en
sigéifekrall-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-krall-t
duhssge-krall-t
hien/si,hatt/ethttge-krall-t
mirhättege-krall-t
dirhttge-krall-t
sihättege-krall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrall!
Plurielkrall-t!
ge-krall-t
krall-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles