E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krällen
Stammformen krällenkrälltgekrällt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrällen
dukrälls
hien/si,hatt/etkrällt
mirkrällen
dirkrällt
sikrällen
Passé composé
echhugekrällt
duhuesgekrällt
hien/si,hatt/ethuetgekrällt
mirhugekrällt
dirhuttgekrällt
sihugekrällt
Plus-que-parfait
echhatgekrällt
duhasgekrällt
hien/si,hatt/ethatgekrällt
mirhategekrällt
dirhatgekrällt
sihategekrällt
Futur I
echwäert krällen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrällt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrällen
dugéifskrällen
hien/si,hatt/etgéifkrällen
mirgéifekrällen
dirgéiftkrällen
sigéifekrällen
Conditionnel Passé composé
echhättgekrällt
duhässgekrällt
hien/si,hatt/ethättgekrällt
mirhättegekrällt
dirhättgekrällt
sihättegekrällt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräll!
Plurielkrällt!
gekrällt
krällen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles