E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

acquittéieren begleichen (D)acquitter (F)to foot up/ pay (E)
Stammformen acquittéierenacquittéiertacquittéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echacquittéieren
duacquittéiers
hien/si,hatt/etacquittéiert
miracquittéieren
diracquittéiert
siacquittéieren
Passé composé
echhunnacquittéiert
duhuesacquittéiert
hien/si,hatt/ethuetacquittéiert
mirhunnacquittéiert
dirhuttacquittéiert
sihunnacquittéiert
Plus-que-parfait
echhatacquittéiert
duhasacquittéiert
hien/si,hatt/ethatacquittéiert
mirhatenacquittéiert
dirhatacquittéiert
sihatenacquittéiert
Futur I
echwäert acquittéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert acquittéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifacquittéieren
dugéifsacquittéieren
hien/si,hatt/etgéifacquittéieren
mirgéifenacquittéieren
dirgéiftacquittéieren
sigéifenacquittéieren
Conditionnel Passé composé
echhättacquittéiert
duhässacquittéiert
hien/si,hatt/ethättacquittéiert
mirhättenacquittéiert
dirhättacquittéiert
sihättenacquittéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieracquittéier!
Plurielacquittéiert!
acquittéiert
acquittéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles