E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofkrämpel-en abwickeln (D)dérouler (F)
Stammformen erofkrämpel-enkrämpel-t eroferofge-krämpel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrämpel-en erof
dukrämpel-s erof
hien/si,hatt/etkrämpel-t erof
mirkrämpel-en erof
dirkrämpel-t erof
sikrämpel-en erof
Passé composé
echhunnerofge-krämpel-t
duhueserofge-krämpel-t
hien/si,hatt/ethueterofge-krämpel-t
mirhunnerofge-krämpel-t
dirhutterofge-krämpel-t
sihunnerofge-krämpel-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-krämpel-t
duhaserofge-krämpel-t
hien/si,hatt/ethaterofge-krämpel-t
mirhatenerofge-krämpel-t
dirhaterofge-krämpel-t
sihatenerofge-krämpel-t
Futur I
echwäert erofkrämpel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-krämpel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofkrämpel-en
dugéifserofkrämpel-en
hien/si,hatt/etgéiferofkrämpel-en
mirgéifenerofkrämpel-en
dirgéifterofkrämpel-en
sigéifenerofkrämpel-en
Conditionnel Passé composé
echhätterofge-krämpel-t
duhässerofge-krämpel-t
hien/si,hatt/ethätterofge-krämpel-t
mirhättenerofge-krämpel-t
dirhätterofge-krämpel-t
sihättenerofge-krämpel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrämpel erof!
Plurielkrämpel-t erof!
erofge-krämpel-t
erofkrämpel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmkrämpel-eneropkrämpel-enverkrämpel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles