E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krauchen krauchen (D)ramper (F)creep (E)arrastar-se (P)
Stammformen krauchenkrauchtgekroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du krchs, hie krcht
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrauchen
dukrauchs
hien/si,hatt/etkraucht
mirkrauchen
dirkraucht
sikrauchen
Prtrit
ech*krouch
du*krouchs
hien/si,hatt/et*krouch
mir*krouchen
dir*kroucht
si*krouchen
Pass compos
echsigekroch
dubassgekroch
hien/si,hatt/etassgekroch
mirsigekroch
dirsiddgekroch
sisigekroch
Plus-que-parfait
echwargekroch
duwaarsgekroch
hien/si,hatt/etwargekroch
mirwaregekroch
dirwaartgekroch
siwaregekroch
Futur I
echwäert krauchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*krich
du*krichs
hien/si,hatt/et*krich
mir*krichen
dir*kricht
si*krichen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrauchen
dugéifskrauchen
hien/si,hatt/etgéifkrauchen
mirgéifekrauchen
dirgéiftkrauchen
sigéifekrauchen
Conditionnel Pass compos
echwiergekroch
duwiersgekroch
hien/si,hatt/etwiergekroch
mirwieregekroch
dirwiertgekroch
siwieregekroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrauch!
Plurielkraucht!
gekroch
krauchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drnnerkrauchenduerchkrauchennnerkrauchenerakrauchenerauskrauchennokrauchenverkrauchen
Remarquen (intern)
Konjunktiv, Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles