E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krauch-en krauchen (D)ramper (F)creep (E)arrastar-se (P)
Stammformen krauch-enkrauch-tge-kroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du krchs, hie krcht
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrauch-en
dukrauch-s
hien/si,hatt/etkrauch-t
mirkrauch-en
dirkrauch-t
sikrauch-en
Prtrit
ech*krouch
du*krouch-s
hien/si,hatt/et*krouch
mir*krouch-en
dir*krouch-t
si*krouch-en
Pass compos
echsige-kroch
dubassge-kroch
hien/si,hatt/etassge-kroch
mirsige-kroch
dirsiddge-kroch
sisige-kroch
Plus-que-parfait
echwarge-kroch
duwaarsge-kroch
hien/si,hatt/etwarge-kroch
mirwarege-kroch
dirwaartge-kroch
siwarege-kroch
Futur I
echwäert krauch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*krich
du*krich-s
hien/si,hatt/et*krich
mir*krich-en
dir*krich-t
si*krich-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrauch-en
dugéifskrauch-en
hien/si,hatt/etgéifkrauch-en
mirgéifekrauch-en
dirgéiftkrauch-en
sigéifekrauch-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-kroch
duwiersge-kroch
hien/si,hatt/etwierge-kroch
mirwierege-kroch
dirwiertge-kroch
siwierege-kroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrauch!
Plurielkrauch-t!
ge-kroch
krauch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drnnerkrauch-enduerchkrauch-ennnerkrauch-enerakrauch-enerauskrauch-ennokrauch-enverkrauch-en
Remarquen (intern)
Konjunktiv, Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles