E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nnerkrauchen unterkriechen (D)
Stammformen nnerkrauchenkraucht nnernnergekroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (nner-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du krchs, hie krcht
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrauchen nner
dukrauchs nner
hien/si,hatt/etkraucht nner
mirkrauchen nner
dirkraucht nner
sikrauchen nner
Prtrit
ech*krouch nner
du*krouchs nner
hien/si,hatt/et*krouch nner
mir*krouchen nner
dir*kroucht nner
si*krouchen nner
Pass compos
echsinnnnergekroch
dubassnnergekroch
hien/si,hatt/etassnnergekroch
mirsinnnnergekroch
dirsiddnnergekroch
sisinnnnergekroch
Plus-que-parfait
echwarnnergekroch
duwaarsnnergekroch
hien/si,hatt/etwarnnergekroch
mirwarennnergekroch
dirwaartnnergekroch
siwarennnergekroch
Futur I
echwäert nnerkrauchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnergekroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*krich nner
du*krichs nner
hien/si,hatt/et*krich nner
mir*krichen nner
dir*kricht nner
si*krichen nner
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerkrauchen
dugéifsnnerkrauchen
hien/si,hatt/etgéifnnerkrauchen
mirgéifennnerkrauchen
dirgéiftnnerkrauchen
sigéifennnerkrauchen
Conditionnel Pass compos
echwiernnergekroch
duwiersnnergekroch
hien/si,hatt/etwiernnergekroch
mirwierennnergekroch
dirwiertnnergekroch
siwierennnergekroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrauch nner!
Plurielkraucht nner!
nnergekroch
nnerkrauchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drnnerkrauchenduerchkrauchenerakrauchenerauskrauchenkrauchennokrauchenverkrauchen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles