E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakrauchen hereinkriechen (D)entrer en rampant (F)
Stammformen erakrauchenkraucht eraneragekroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du krchs, hie krcht
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrauchen eran
dukrauchs eran
hien/si,hatt/etkraucht eran
mirkrauchen eran
dirkraucht eran
sikrauchen eran
Prtrit
ech*krouch eran
du*krouchs eran
hien/si,hatt/et*krouch eran
mir*krouchen eran
dir*kroucht eran
si*krouchen eran
Pass compos
echsinneragekroch
dubasseragekroch
hien/si,hatt/etasseragekroch
mirsinneragekroch
dirsidderagekroch
sisinneragekroch
Plus-que-parfait
echwareragekroch
duwaarseragekroch
hien/si,hatt/etwareragekroch
mirwareneragekroch
dirwaarteragekroch
siwareneragekroch
Futur I
echwäert erakrauchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragekroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*krich eran
du*krichs eran
hien/si,hatt/et*krich eran
mir*krichen eran
dir*kricht eran
si*krichen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakrauchen
dugéifserakrauchen
hien/si,hatt/etgéiferakrauchen
mirgéifenerakrauchen
dirgéifterakrauchen
sigéifenerakrauchen
Conditionnel Pass compos
echwiereragekroch
duwierseragekroch
hien/si,hatt/etwiereragekroch
mirwiereneragekroch
dirwierteragekroch
siwiereneragekroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrauch eran!
Plurielkraucht eran!
eragekroch
erakrauchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drnnerkrauchenduerchkrauchennnerkrauchenerauskrauchenkrauchennokrauchenverkrauchen
Remarquen (intern)
Konjunktiv, Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles