E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakrauch-en hereinkriechen (D)entrer en rampant (F)
Stammformen erakrauch-enkrauch-t eranerage-kroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du krchs, hie krcht
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrauch-en eran
dukrauch-s eran
hien/si,hatt/etkrauch-t eran
mirkrauch-en eran
dirkrauch-t eran
sikrauch-en eran
Prtrit
ech*krouch eran
du*krouch-s eran
hien/si,hatt/et*krouch eran
mir*krouch-en eran
dir*krouch-t eran
si*krouch-en eran
Pass compos
echsinnerage-kroch
dubasserage-kroch
hien/si,hatt/etasserage-kroch
mirsinnerage-kroch
dirsidderage-kroch
sisinnerage-kroch
Plus-que-parfait
echwarerage-kroch
duwaarserage-kroch
hien/si,hatt/etwarerage-kroch
mirwarenerage-kroch
dirwaarterage-kroch
siwarenerage-kroch
Futur I
echwäert erakrauch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-kroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*krich eran
du*krich-s eran
hien/si,hatt/et*krich eran
mir*krich-en eran
dir*krich-t eran
si*krich-en eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakrauch-en
dugéifserakrauch-en
hien/si,hatt/etgéiferakrauch-en
mirgéifenerakrauch-en
dirgéifterakrauch-en
sigéifenerakrauch-en
Conditionnel Pass compos
echwiererage-kroch
duwierserage-kroch
hien/si,hatt/etwiererage-kroch
mirwierenerage-kroch
dirwierterage-kroch
siwierenerage-kroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrauch eran!
Plurielkrauch-t eran!
erage-kroch
erakrauch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drnnerkrauch-enduerchkrauch-ennnerkrauch-enerauskrauch-enkrauch-ennokrauch-enverkrauch-en
Remarquen (intern)
Konjunktiv, Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles