E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nokrauchen nachkriechen (D)suivre en rampant (F)
Stammformen nokrauchenkraucht nonogekroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (no-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du krchs, hie krcht
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrauchen no
dukrauchs no
hien/si,hatt/etkraucht no
mirkrauchen no
dirkraucht no
sikrauchen no
Prtrit
ech*krouch no
du*krouchs no
hien/si,hatt/et*krouch no
mir*krouchen no
dir*kroucht no
si*krouchen no
Pass compos
echsinnnogekroch
dubassnogekroch
hien/si,hatt/etassnogekroch
mirsinnnogekroch
dirsiddnogekroch
sisinnnogekroch
Plus-que-parfait
echwarnogekroch
duwaarsnogekroch
hien/si,hatt/etwarnogekroch
mirwarennogekroch
dirwaartnogekroch
siwarennogekroch
Futur I
echwäert nokrauchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogekroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*krich no
du*krichs no
hien/si,hatt/et*krich no
mir*krichen no
dir*kricht no
si*krichen no
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnokrauchen
dugéifsnokrauchen
hien/si,hatt/etgéifnokrauchen
mirgéifennokrauchen
dirgéiftnokrauchen
sigéifennokrauchen
Conditionnel Pass compos
echwiernogekroch
duwiersnogekroch
hien/si,hatt/etwiernogekroch
mirwierennogekroch
dirwiertnogekroch
siwierennogekroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrauch no!
Plurielkraucht no!
nogekroch
nokrauchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drnnerkrauchenduerchkrauchennnerkrauchenerakrauchenerauskrauchenkrauchenverkrauchen
Remarquen (intern)
Konjunktiv, Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles