E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kraud-en entkrauten (D)jardiner (F)
Stammformen kraud-enkrau-tge-krau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraud-en
dukraut-s
hien/si,hatt/etkrau-t
mirkraud-en
dirkrau-t
sikraud-en
Pass compos
echhuge-krau-t
duhuesge-krau-t
hien/si,hatt/ethuetge-krau-t
mirhuge-krau-t
dirhuttge-krau-t
sihuge-krau-t
Plus-que-parfait
echhatge-krau-t
duhasge-krau-t
hien/si,hatt/ethatge-krau-t
mirhatege-krau-t
dirhatge-krau-t
sihatege-krau-t
Futur I
echwäert kraud-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-krau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraud-en
dugéifskraud-en
hien/si,hatt/etgéifkraud-en
mirgéifekraud-en
dirgéiftkraud-en
sigéifekraud-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-krau-t
duhssge-krau-t
hien/si,hatt/ethttge-krau-t
mirhättege-krau-t
dirhttge-krau-t
sihättege-krau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraut!
Plurielkrau-t!
ge-krau-t
kraud-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles