E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kraulen kraulen (D)crawler (F)
Stammformen kraulenkraultgekrault
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraulen
dukrauls
hien/si,hatt/etkrault
mirkraulen
dirkrault
sikraulen
Pass compos
echhugekrault
duhuesgekrault
hien/si,hatt/ethuetgekrault
mirhugekrault
dirhuttgekrault
sihugekrault
Plus-que-parfait
echhatgekrault
duhasgekrault
hien/si,hatt/ethatgekrault
mirhategekrault
dirhatgekrault
sihategekrault
Futur I
echwäert kraulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrault hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraulen
dugéifskraulen
hien/si,hatt/etgéifkraulen
mirgéifekraulen
dirgéiftkraulen
sigéifekraulen
Conditionnel Pass compos
echhttgekrault
duhssgekrault
hien/si,hatt/ethttgekrault
mirhättegekrault
dirhttgekrault
sihättegekrault
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraul!
Plurielkrault!
gekrault
kraulen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles