E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kraul-en kraulen (D)crawler (F)
Stammformen kraul-enkraul-tge-kraul-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraul-en
dukraul-s
hien/si,hatt/etkraul-t
mirkraul-en
dirkraul-t
sikraul-en
Pass compos
echhuge-kraul-t
duhuesge-kraul-t
hien/si,hatt/ethuetge-kraul-t
mirhuge-kraul-t
dirhuttge-kraul-t
sihuge-kraul-t
Plus-que-parfait
echhatge-kraul-t
duhasge-kraul-t
hien/si,hatt/ethatge-kraul-t
mirhatege-kraul-t
dirhatge-kraul-t
sihatege-kraul-t
Futur I
echwäert kraul-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kraul-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraul-en
dugéifskraul-en
hien/si,hatt/etgéifkraul-en
mirgéifekraul-en
dirgéiftkraul-en
sigéifekraul-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kraul-t
duhssge-kraul-t
hien/si,hatt/ethttge-kraul-t
mirhättege-kraul-t
dirhttge-kraul-t
sihättege-kraul-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraul!
Plurielkraul-t!
ge-kraul-t
kraul-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles