E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krauselen kruseln (D)crper (F)
Stammformen krauselenkrauseltgekrauselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrauselen
dukrausels
hien/si,hatt/etkrauselt
mirkrauselen
dirkrauselt
sikrauselen
Pass compos
echhugekrauselt
duhuesgekrauselt
hien/si,hatt/ethuetgekrauselt
mirhugekrauselt
dirhuttgekrauselt
sihugekrauselt
Plus-que-parfait
echhatgekrauselt
duhasgekrauselt
hien/si,hatt/ethatgekrauselt
mirhategekrauselt
dirhatgekrauselt
sihategekrauselt
Futur I
echwäert krauselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrauselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrauselen
dugéifskrauselen
hien/si,hatt/etgéifkrauselen
mirgéifekrauselen
dirgéiftkrauselen
sigéifekrauselen
Conditionnel Pass compos
echhttgekrauselt
duhssgekrauselt
hien/si,hatt/ethttgekrauselt
mirhättegekrauselt
dirhttgekrauselt
sihättegekrauselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrausel!
Plurielkrauselt!
gekrauselt
krauselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles