E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kraxel-en kraxeln (D)monter (F)
Stammformen kraxel-enkraxel-tge-kraxel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraxel-en
dukraxel-s
hien/si,hatt/etkraxel-t
mirkraxel-en
dirkraxel-t
sikraxel-en
Pass compos
echsige-kraxel-t
dubassge-kraxel-t
hien/si,hatt/etassge-kraxel-t
mirsige-kraxel-t
dirsiddge-kraxel-t
sisige-kraxel-t
Plus-que-parfait
echwarge-kraxel-t
duwaarsge-kraxel-t
hien/si,hatt/etwarge-kraxel-t
mirwarege-kraxel-t
dirwaartge-kraxel-t
siwarege-kraxel-t
Futur I
echwäert kraxel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kraxel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraxel-en
dugéifskraxel-en
hien/si,hatt/etgéifkraxel-en
mirgéifekraxel-en
dirgéiftkraxel-en
sigéifekraxel-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-kraxel-t
duwiersge-kraxel-t
hien/si,hatt/etwierge-kraxel-t
mirwierege-kraxel-t
dirwiertge-kraxel-t
siwierege-kraxel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraxel!
Plurielkraxel-t!
ge-kraxel-t
kraxel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles