E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auskraz-en auskratzen (D)gratter (F)
Stammformen auskraz-enkraaz-t ausausge-kraaz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraz-en aus
dukraz aus
hien/si,hatt/etkraaz-t aus
mirkraz-en aus
dirkraaz-t aus
sikraz-en aus
Pass compos
echhunnausge-kraaz-t
duhuesausge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethuetausge-kraaz-t
mirhunnausge-kraaz-t
dirhuttausge-kraaz-t
sihunnausge-kraaz-t
Plus-que-parfait
echhatausge-kraaz-t
duhasausge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethatausge-kraaz-t
mirhatenausge-kraaz-t
dirhatausge-kraaz-t
sihatenausge-kraaz-t
Futur I
echwäert auskraz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-kraaz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskraz-en
dugéifsauskraz-en
hien/si,hatt/etgéifauskraz-en
mirgéifenauskraz-en
dirgéiftauskraz-en
sigéifenauskraz-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-kraaz-t
duhssausge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethttausge-kraaz-t
mirhttenausge-kraaz-t
dirhttausge-kraaz-t
sihttenausge-kraaz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraz aus!
Plurielkraaz-t aus!
ausge-kraaz-t
auskraz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechkraz-enkraz-enofkraz-enopkraz-enukraz-enverkraz-enzerkraz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles