E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechkrazen wegkratzen (D)effacer en grattant (F)
Stammformen ewechkrazenkraazt ewechewechgekraazt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ewech-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrazen ewech
dukraz ewech
hien/si,hatt/etkraazt ewech
mirkrazen ewech
dirkraazt ewech
sikrazen ewech
Pass compos
echhunnewechgekraazt
duhuesewechgekraazt
hien/si,hatt/ethuetewechgekraazt
mirhunnewechgekraazt
dirhuttewechgekraazt
sihunnewechgekraazt
Plus-que-parfait
echhatewechgekraazt
duhasewechgekraazt
hien/si,hatt/ethatewechgekraazt
mirhatenewechgekraazt
dirhatewechgekraazt
sihatenewechgekraazt
Futur I
echwäert ewechkrazen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgekraazt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechkrazen
dugéifsewechkrazen
hien/si,hatt/etgéifewechkrazen
mirgéifenewechkrazen
dirgéiftewechkrazen
sigéifenewechkrazen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgekraazt
duhssewechgekraazt
hien/si,hatt/ethttewechgekraazt
mirhttenewechgekraazt
dirhttewechgekraazt
sihttenewechgekraazt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraz ewech!
Plurielkraazt ewech!
ewechgekraazt
ewechkrazen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskrazenkrazenofkrazenopkrazenukrazenverkrazenzerkrazen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles