E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerkraz-en zerkratzen (D)rayer, griffer (F)
Stammformen zerkraz-enzerkraaz-tzerkraaz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerkraz-en
duzerkraz
hien/si,hatt/etzerkraaz-t
mirzerkraz-en
dirzerkraaz-t
sizerkraz-en
Pass compos
echhunnzerkraaz-t
duhueszerkraaz-t
hien/si,hatt/ethuetzerkraaz-t
mirhunnzerkraaz-t
dirhuttzerkraaz-t
sihunnzerkraaz-t
Plus-que-parfait
echhatzerkraaz-t
duhaszerkraaz-t
hien/si,hatt/ethatzerkraaz-t
mirhatenzerkraaz-t
dirhatzerkraaz-t
sihatenzerkraaz-t
Futur I
echwäert zerkraz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkraaz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkraz-en
dugéifszerkraz-en
hien/si,hatt/etgéifzerkraz-en
mirgéifenzerkraz-en
dirgéiftzerkraz-en
sigéifenzerkraz-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerkraaz-t
duhsszerkraaz-t
hien/si,hatt/ethttzerkraaz-t
mirhttenzerkraaz-t
dirhttzerkraaz-t
sihttenzerkraaz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkraz!
Plurielzerkraaz-t!
zerkraaz-t
zerkraz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskraz-enewechkraz-enkraz-enofkraz-enopkraz-enukraz-enverkraz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles