E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kraz-en kratzen (D)se gratter (F)
Stammformen kraz-enkraaz-tge-kraaz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraz-en
dukraz
hien/si,hatt/etkraaz-t
mirkraz-en
dirkraaz-t
sikraz-en
Pass compos
echhuge-kraaz-t
duhuesge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethuetge-kraaz-t
mirhuge-kraaz-t
dirhuttge-kraaz-t
sihuge-kraaz-t
Plus-que-parfait
echhatge-kraaz-t
duhasge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethatge-kraaz-t
mirhatege-kraaz-t
dirhatge-kraaz-t
sihatege-kraaz-t
Futur I
echwäert kraz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kraaz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraz-en
dugéifskraz-en
hien/si,hatt/etgéifkraz-en
mirgéifekraz-en
dirgéiftkraz-en
sigéifekraz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kraaz-t
duhssge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethttge-kraaz-t
mirhättege-kraaz-t
dirhttge-kraaz-t
sihättege-kraaz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraz!
Plurielkraaz-t!
ge-kraaz-t
kraz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskraz-enewechkraz-enofkraz-enopkraz-enukraz-enverkraz-enzerkraz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles