E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krécken
Stammformen kréckenkrécktgekréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrécken
dukrécks
hien/si,hatt/etkréckt
mirkrécken
dirkréckt
sikrécken
Passé composé
echhugekréckt
duhuesgekréckt
hien/si,hatt/ethuetgekréckt
mirhugekréckt
dirhuttgekréckt
sihugekréckt
Plus-que-parfait
echhatgekréckt
duhasgekréckt
hien/si,hatt/ethatgekréckt
mirhategekréckt
dirhatgekréckt
sihategekréckt
Futur I
echwäert krécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrécken
dugéifskrécken
hien/si,hatt/etgéifkrécken
mirgéifekrécken
dirgéiftkrécken
sigéifekrécken
Conditionnel Passé composé
echhättgekréckt
duhässgekréckt
hien/si,hatt/ethättgekréckt
mirhättegekréckt
dirhättgekréckt
sihättegekréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréck!
Plurielkréckt!
gekréckt
krécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles