E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kréckel-en krackeln (D)craquer (F)
Stammformen kréckel-enkréckel-tge-kréckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréckel-en
dukréckel-s
hien/si,hatt/etkréckel-t
mirkréckel-en
dirkréckel-t
sikréckel-en
Passé composé
echhuge-kréckel-t
duhuesge-kréckel-t
hien/si,hatt/ethuetge-kréckel-t
mirhuge-kréckel-t
dirhuttge-kréckel-t
sihuge-kréckel-t
Plus-que-parfait
echhatge-kréckel-t
duhasge-kréckel-t
hien/si,hatt/ethatge-kréckel-t
mirhatege-kréckel-t
dirhatge-kréckel-t
sihatege-kréckel-t
Futur I
echwäert kréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kréckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkréckel-en
dugéifskréckel-en
hien/si,hatt/etgéifkréckel-en
mirgéifekréckel-en
dirgéiftkréckel-en
sigéifekréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kréckel-t
duhässge-kréckel-t
hien/si,hatt/ethättge-kréckel-t
mirhättege-kréckel-t
dirhättge-kréckel-t
sihättege-kréckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréckel!
Plurielkréckel-t!
ge-kréckel-t
kréckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles