E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kreditéieren kreditieren (D)créditer (F)
Stammformen kreditéierenkreditéiertkreditéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkreditéieren
dukreditéiers
hien/si,hatt/etkreditéiert
mirkreditéieren
dirkreditéiert
sikreditéieren
Passé composé
echhukreditéiert
duhueskreditéiert
hien/si,hatt/ethuetkreditéiert
mirhukreditéiert
dirhuttkreditéiert
sihukreditéiert
Plus-que-parfait
echhatkreditéiert
duhaskreditéiert
hien/si,hatt/ethatkreditéiert
mirhatekreditéiert
dirhatkreditéiert
sihatekreditéiert
Futur I
echwäert kreditéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kreditéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkreditéieren
dugéifskreditéieren
hien/si,hatt/etgéifkreditéieren
mirgéifekreditéieren
dirgéiftkreditéieren
sigéifekreditéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkreditéiert
duhässkreditéiert
hien/si,hatt/ethättkreditéiert
mirhättekreditéiert
dirhättkreditéiert
sihättekreditéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkreditéier!
Plurielkreditéiert!
kreditéiert
kreditéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
diskreditéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles