E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kredit-éier-en kreditieren (D)créditer (F)
Stammformen kredit-éier-enkredit-éier-tkredit-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkredit-éier-en
dukredit-éier-s
hien/si,hatt/etkredit-éier-t
mirkredit-éier-en
dirkredit-éier-t
sikredit-éier-en
Passé composé
echhukredit-éier-t
duhueskredit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkredit-éier-t
mirhukredit-éier-t
dirhuttkredit-éier-t
sihukredit-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkredit-éier-t
duhaskredit-éier-t
hien/si,hatt/ethatkredit-éier-t
mirhatekredit-éier-t
dirhatkredit-éier-t
sihatekredit-éier-t
Futur I
echwäert kredit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kredit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkredit-éier-en
dugéifskredit-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkredit-éier-en
mirgéifekredit-éier-en
dirgéiftkredit-éier-en
sigéifekredit-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkredit-éier-t
duhässkredit-éier-t
hien/si,hatt/ethättkredit-éier-t
mirhättekredit-éier-t
dirhättkredit-éier-t
sihättekredit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkredit-éier!
Plurielkredit-éier-t!
kredit-éier-t
kredit-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
diskredit-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles