E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kregéilen
Stammformen kregéilenkregéiltgekregéilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkregéilen
dukregéils
hien/si,hatt/etkregéilt
mirkregéilen
dirkregéilt
sikregéilen
Passé composé
echhugekregéilt
duhuesgekregéilt
hien/si,hatt/ethuetgekregéilt
mirhugekregéilt
dirhuttgekregéilt
sihugekregéilt
Plus-que-parfait
echhatgekregéilt
duhasgekregéilt
hien/si,hatt/ethatgekregéilt
mirhategekregéilt
dirhatgekregéilt
sihategekregéilt
Futur I
echwäert kregéilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekregéilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkregéilen
dugéifskregéilen
hien/si,hatt/etgéifkregéilen
mirgéifekregéilen
dirgéiftkregéilen
sigéifekregéilen
Conditionnel Passé composé
echhättgekregéilt
duhässgekregéilt
hien/si,hatt/ethättgekregéilt
mirhättegekregéilt
dirhättgekregéilt
sihättegekregéilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkregéil!
Plurielkregéilt!
gekregéilt
kregéilen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles