E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kregéil-en
Stammformen kregéil-enkregéil-tge-kregéil-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkregéil-en
dukregéil-s
hien/si,hatt/etkregéil-t
mirkregéil-en
dirkregéil-t
sikregéil-en
Passé composé
echhuge-kregéil-t
duhuesge-kregéil-t
hien/si,hatt/ethuetge-kregéil-t
mirhuge-kregéil-t
dirhuttge-kregéil-t
sihuge-kregéil-t
Plus-que-parfait
echhatge-kregéil-t
duhasge-kregéil-t
hien/si,hatt/ethatge-kregéil-t
mirhatege-kregéil-t
dirhatge-kregéil-t
sihatege-kregéil-t
Futur I
echwäert kregéil-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kregéil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkregéil-en
dugéifskregéil-en
hien/si,hatt/etgéifkregéil-en
mirgéifekregéil-en
dirgéiftkregéil-en
sigéifekregéil-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kregéil-t
duhässge-kregéil-t
hien/si,hatt/ethättge-kregéil-t
mirhättege-kregéil-t
dirhättge-kregéil-t
sihättege-kregéil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkregéil!
Plurielkregéil-t!
ge-kregéil-t
kregéil-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles