E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäikréien hinzubekommen (D)recevoir, êre augmenté de (F)
Stammformen bäikréienkritt bäibäikritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréie bäi
dukriss bäi
hien/si,hatt/etkritt bäi
mirkréie bäi
dirkritt bäi
sikréie bäi
Prétérit
echkrut bäi
dukruuts bäi
hien/si,hatt/etkrut bäi
mirkrute bäi
dirkrut bäi
sikrute bäi
Passé composé
echhubäikritt
duhuesbäikritt
hien/si,hatt/ethuetbäikritt
mirhubäikritt
dirhuttbäikritt
sihubäikritt
Plus-que-parfait
echhatbäikritt
duhasbäikritt
hien/si,hatt/ethatbäikritt
mirhatebäikritt
dirhatbäikritt
sihatebäikritt
Futur I
echwäert bäikréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäikritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit bäi
dukriits bäi
hien/si,hatt/etkrit bäi
mirkrite bäi
dirkrit bäi
sikrite bäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäikréien
dugéifsbäikréien
hien/si,hatt/etgéifbäikréien
mirgéifebäikréien
dirgéiftbäikréien
sigéifebäikréien
Conditionnel Passé composé
echhättbäikritt
duhässbäikritt
hien/si,hatt/ethättbäikritt
mirhättebäikritt
dirhättbäikritt
sihättebäikritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ bäi!
Plurielkeen Imperativ bäi!
bäikritt
bäikréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles