E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ënnerkréien unterkriegen (D)intimider (F)
Stammformen ënnerkréienkritt ënnerënnerkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ënner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien ënner
dukriss ënner
hien/si,hatt/etkritt ënner
mirkréien ënner
dirkritt ënner
sikréien ënner
Prétérit
echkrut ënner
dukruuts ënner
hien/si,hatt/etkrut ënner
mirkruten ënner
dirkrut ënner
sikruten ënner
Passé composé
echhunnënnerkritt
duhuesënnerkritt
hien/si,hatt/ethuetënnerkritt
mirhunnënnerkritt
dirhuttënnerkritt
sihunnënnerkritt
Plus-que-parfait
echhatënnerkritt
duhasënnerkritt
hien/si,hatt/ethatënnerkritt
mirhatenënnerkritt
dirhatënnerkritt
sihatenënnerkritt
Futur I
echwäert ënnerkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ënnerkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit ënner
dukriits ënner
hien/si,hatt/etkrit ënner
mirkriten ënner
dirkrit ënner
sikriten ënner
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifënnerkréien
dugéifsënnerkréien
hien/si,hatt/etgéifënnerkréien
mirgéifenënnerkréien
dirgéiftënnerkréien
sigéifenënnerkréien
Conditionnel Passé composé
echhättënnerkritt
duhässënnerkritt
hien/si,hatt/ethättënnerkritt
mirhättenënnerkritt
dirhättënnerkritt
sihättenënnerkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ ënner!
Plurielkeen Imperativ ënner!
ënnerkritt
ënnerkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
existieren alle Formen?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles