E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erkréien sich erholen (D)se requinquer (F)
Stammformen sech erkréiensech erkritterkritt sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echerkréie mech
duerkriss dech
hien/si,hatt/eterkritt sech
mirerkréien eis
direrkritt iech
sierkréie sech
Prétérit
echerkrut
duerkruuts
hien/si,hatt/eterkrut
mirerkruten
direrkrut
sierkruten
Passé composé
echhumecherkritt
duhuesdecherkritt
hien/si,hatt/ethuetsecherkritt
mirhunneiserkritt
dirhuttiecherkritt
sihusecherkritt
Plus-que-parfait
echhatmecherkritt
duhasdecherkritt
hien/si,hatt/ethatsecherkritt
mirhateneiserkritt
dirhatiecherkritt
sihatesecherkritt
Futur I
echwäert erkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echerkrit
duerkriits
hien/si,hatt/eterkrit
mirerkriten
direrkrit
sierkriten
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferkréien
dugéifserkréien
hien/si,hatt/etgéiferkréien
mirgéifenerkréien
dirgéifterkréien
sigéifenerkréien
Conditionnel Passé composé
echhättmecherkritt
duhässdecherkritt
hien/si,hatt/ethättsecherkritt
mirhätteneiserkritt
dirhättiecherkritt
sihättesecherkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererkeen Imperativdech!
Plurielerkeen Imperativiech!
erkritt
erkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles