E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erkréi-en sich erholen (D)se requinquer (F)
Stammformen sech erkréi-ensech erkrit-terkritt sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echerkréi-e mech
duerkris-s dech
hien/si,hatt/eterkrit-t sech
mirerkréi-en eis
direrkrit-t iech
sierkréi-e sech
Prétérit
echerkru-t
duerkruu-t-s
hien/si,hatt/eterkru-t
mirerkru-t-en
direrkru-t
sierkru-t-en
Passé composé
echhumecherkritt
duhuesdecherkritt
hien/si,hatt/ethuetsecherkritt
mirhunneiserkritt
dirhuttiecherkritt
sihusecherkritt
Plus-que-parfait
echhatmecherkritt
duhasdecherkritt
hien/si,hatt/ethatsecherkritt
mirhateneiserkritt
dirhatiecherkritt
sihatesecherkritt
Futur I
echwäert erkréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echerkri-t
duerkrii-t-s
hien/si,hatt/eterkri-t
mirerkri-t-en
direrkri-t
sierkri-t-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferkréi-en
dugéifserkréi-en
hien/si,hatt/etgéiferkréi-en
mirgéifenerkréi-en
dirgéifterkréi-en
sigéifenerkréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättmecherkritt
duhässdecherkritt
hien/si,hatt/ethättsecherkritt
mirhätteneiserkritt
dirhättiecherkritt
sihättesecherkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererkeen Imperativdech!
Plurielerkeen Imperativiech!
erkritt
erkréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréi-endropkréi-enduerchkréi-enënnerkréi-enerakréi-enerauskréi-enerëmkréi-enerofkréi-enewechkréi-enhierkréi-enhikréi-enkréi-enmatkréi-enofkréi-enopkréi-enukréi-enzeréckkréi-enzoukréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles