E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakréien hereinbekommen (D)
Stammformen erakréienkritt eranerakritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien eran
dukriss eran
hien/si,hatt/etkritt eran
mirkréien eran
dirkritt eran
sikréien eran
Prétérit
echkrut eran
dukruuts eran
hien/si,hatt/etkrut eran
mirkruten eran
dirkrut eran
sikruten eran
Passé composé
echhunnerakritt
duhueserakritt
hien/si,hatt/ethueterakritt
mirhunnerakritt
dirhutterakritt
sihunnerakritt
Plus-que-parfait
echhaterakritt
duhaserakritt
hien/si,hatt/ethaterakritt
mirhatenerakritt
dirhaterakritt
sihatenerakritt
Futur I
echwäert erakréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erakritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit eran
dukriits eran
hien/si,hatt/etkrit eran
mirkriten eran
dirkrit eran
sikriten eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakréien
dugéifserakréien
hien/si,hatt/etgéiferakréien
mirgéifenerakréien
dirgéifterakréien
sigéifenerakréien
Conditionnel Passé composé
echhätterakritt
duhässerakritt
hien/si,hatt/ethätterakritt
mirhättenerakritt
dirhätterakritt
sihättenerakritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ eran!
Plurielkeen Imperativ eran!
erakritt
erakréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles