E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakréi-en hereinbekommen (D)
Stammformen erakréi-enkrit-t eranerakritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréi-en eran
dukris-s eran
hien/si,hatt/etkrit-t eran
mirkréi-en eran
dirkrit-t eran
sikréi-en eran
Prétérit
echkru-t eran
dukruu-t-s eran
hien/si,hatt/etkru-t eran
mirkru-t-en eran
dirkru-t eran
sikru-t-en eran
Passé composé
echhunnerakritt
duhueserakritt
hien/si,hatt/ethueterakritt
mirhunnerakritt
dirhutterakritt
sihunnerakritt
Plus-que-parfait
echhaterakritt
duhaserakritt
hien/si,hatt/ethaterakritt
mirhatenerakritt
dirhaterakritt
sihatenerakritt
Futur I
echwäert erakréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erakritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkri-t eran
dukrii-t-s eran
hien/si,hatt/etkri-t eran
mirkri-t-en eran
dirkri-t eran
sikri-t-en eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakréi-en
dugéifserakréi-en
hien/si,hatt/etgéiferakréi-en
mirgéifenerakréi-en
dirgéifterakréi-en
sigéifenerakréi-en
Conditionnel Passé composé
echhätterakritt
duhässerakritt
hien/si,hatt/ethätterakritt
mirhättenerakritt
dirhätterakritt
sihättenerakritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ eran!
Plurielkeen Imperativ eran!
erakritt
erakréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréi-endropkréi-enduerchkréi-enënnerkréi-enerauskréi-enerëmkréi-enerkréi-enerofkréi-enewechkréi-enhierkréi-enhikréi-enkréi-enmatkréi-enofkréi-enopkréi-enukréi-enzeréckkréi-enzoukréi-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles