E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erëmkréien wiederbekommen (D)récupérer qch., rattraper, rejoindre (F)
Stammformen erëmkréienkritt erëmerëmkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien erëm
dukriss erëm
hien/si,hatt/etkritt erëm
mirkréien erëm
dirkritt erëm
sikréien erëm
Prétérit
echkrut erëm
dukruuts erëm
hien/si,hatt/etkrut erëm
mirkruten erëm
dirkrut erëm
sikruten erëm
Passé composé
echhunnerëmkritt
duhueserëmkritt
hien/si,hatt/ethueterëmkritt
mirhunnerëmkritt
dirhutterëmkritt
sihunnerëmkritt
Plus-que-parfait
echhaterëmkritt
duhaserëmkritt
hien/si,hatt/ethaterëmkritt
mirhatenerëmkritt
dirhaterëmkritt
sihatenerëmkritt
Futur I
echwäert erëmkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erëmkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit erëm
dukriits erëm
hien/si,hatt/etkrit erëm
mirkriten erëm
dirkrit erëm
sikriten erëm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferëmkréien
dugéifserëmkréien
hien/si,hatt/etgéiferëmkréien
mirgéifenerëmkréien
dirgéifterëmkréien
sigéifenerëmkréien
Conditionnel Passé composé
echhätterëmkritt
duhässerëmkritt
hien/si,hatt/ethätterëmkritt
mirhättenerëmkritt
dirhätterëmkritt
sihättenerëmkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ erëm!
Plurielkeen Imperativ erëm!
erëmkritt
erëmkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles