E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofkréien herunterbekommen (D)arriver à  (faire) descendre (F)
Stammformen erofkréienkritt eroferofkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien erof
dukriss erof
hien/si,hatt/etkritt erof
mirkréien erof
dirkritt erof
sikréien erof
Prétérit
echkrut erof
dukruuts erof
hien/si,hatt/etkrut erof
mirkruten erof
dirkrut erof
sikruten erof
Passé composé
echhunnerofkritt
duhueserofkritt
hien/si,hatt/ethueterofkritt
mirhunnerofkritt
dirhutterofkritt
sihunnerofkritt
Plus-que-parfait
echhaterofkritt
duhaserofkritt
hien/si,hatt/ethaterofkritt
mirhatenerofkritt
dirhaterofkritt
sihatenerofkritt
Futur I
echwäert erofkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit erof
dukriits erof
hien/si,hatt/etkrit erof
mirkriten erof
dirkrit erof
sikriten erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofkréien
dugéifserofkréien
hien/si,hatt/etgéiferofkréien
mirgéifenerofkréien
dirgéifterofkréien
sigéifenerofkréien
Conditionnel Passé composé
echhätterofkritt
duhässerofkritt
hien/si,hatt/ethätterofkritt
mirhättenerofkritt
dirhätterofkritt
sihättenerofkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ erof!
Plurielkeen Imperativ erof!
erofkritt
erofkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles