E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechkréien wegbekommen (D)réussir à  enlever/à  faire partir (F)
Stammformen ewechkréienkritt ewechewechkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien ewech
dukriss ewech
hien/si,hatt/etkritt ewech
mirkréien ewech
dirkritt ewech
sikréien ewech
Prétérit
echkrut ewech
dukruuts ewech
hien/si,hatt/etkrut ewech
mirkruten ewech
dirkrut ewech
sikruten ewech
Passé composé
echhunnewechkritt
duhuesewechkritt
hien/si,hatt/ethuetewechkritt
mirhunnewechkritt
dirhuttewechkritt
sihunnewechkritt
Plus-que-parfait
echhatewechkritt
duhasewechkritt
hien/si,hatt/ethatewechkritt
mirhatenewechkritt
dirhatewechkritt
sihatenewechkritt
Futur I
echwäert ewechkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit ewech
dukriits ewech
hien/si,hatt/etkrit ewech
mirkriten ewech
dirkrit ewech
sikriten ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechkréien
dugéifsewechkréien
hien/si,hatt/etgéifewechkréien
mirgéifenewechkréien
dirgéiftewechkréien
sigéifenewechkréien
Conditionnel Passé composé
echhättewechkritt
duhässewechkritt
hien/si,hatt/ethättewechkritt
mirhättenewechkritt
dirhättewechkritt
sihättenewechkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ ewech!
Plurielkeen Imperativ ewech!
ewechkritt
ewechkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles