E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hierkréien herbekommen (D)recevoir de (F)
Stammformen hierkréienkritt hierhierkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hier-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien hier
dukriss hier
hien/si,hatt/etkritt hier
mirkréien hier
dirkritt hier
sikréien hier
Prétérit
echkrut hier
dukruuts hier
hien/si,hatt/etkrut hier
mirkruten hier
dirkrut hier
sikruten hier
Passé composé
echhunnhierkritt
duhueshierkritt
hien/si,hatt/ethuethierkritt
mirhunnhierkritt
dirhutthierkritt
sihunnhierkritt
Plus-que-parfait
echhathierkritt
duhashierkritt
hien/si,hatt/ethathierkritt
mirhatenhierkritt
dirhathierkritt
sihatenhierkritt
Futur I
echwäert hierkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hierkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit hier
dukriits hier
hien/si,hatt/etkrit hier
mirkriten hier
dirkrit hier
sikriten hier
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhierkréien
dugéifshierkréien
hien/si,hatt/etgéifhierkréien
mirgéifenhierkréien
dirgéifthierkréien
sigéifenhierkréien
Conditionnel Passé composé
echhätthierkritt
duhässhierkritt
hien/si,hatt/ethätthierkritt
mirhättenhierkritt
dirhätthierkritt
sihättenhierkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ hier!
Plurielkeen Imperativ hier!
hierkritt
hierkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles