E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hierkréi-en herbekommen (D)recevoir de (F)
Stammformen hierkréi-enkrit-t hierhierkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hier-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréi-en hier
dukris-s hier
hien/si,hatt/etkrit-t hier
mirkréi-en hier
dirkrit-t hier
sikréi-en hier
Prétérit
echkru-t hier
dukruu-t-s hier
hien/si,hatt/etkru-t hier
mirkru-t-en hier
dirkru-t hier
sikru-t-en hier
Passé composé
echhunnhierkritt
duhueshierkritt
hien/si,hatt/ethuethierkritt
mirhunnhierkritt
dirhutthierkritt
sihunnhierkritt
Plus-que-parfait
echhathierkritt
duhashierkritt
hien/si,hatt/ethathierkritt
mirhatenhierkritt
dirhathierkritt
sihatenhierkritt
Futur I
echwäert hierkréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hierkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkri-t hier
dukrii-t-s hier
hien/si,hatt/etkri-t hier
mirkri-t-en hier
dirkri-t hier
sikri-t-en hier
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhierkréi-en
dugéifshierkréi-en
hien/si,hatt/etgéifhierkréi-en
mirgéifenhierkréi-en
dirgéifthierkréi-en
sigéifenhierkréi-en
Conditionnel Passé composé
echhätthierkritt
duhässhierkritt
hien/si,hatt/ethätthierkritt
mirhättenhierkritt
dirhätthierkritt
sihättenhierkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ hier!
Plurielkeen Imperativ hier!
hierkritt
hierkréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréi-endropkréi-enduerchkréi-enënnerkréi-enerakréi-enerauskréi-enerëmkréi-enerkréi-enerofkréi-enewechkréi-enhikréi-enkréi-enmatkréi-enofkréi-enopkréi-enukréi-enzeréckkréi-enzoukréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles